Poniżej znajdą Państwo interesujące rozmowy radiowe / wywiady prasowe specjalistów Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Rzeszowie poruszające istotne kwestie naszego życia (linki).
___________________________________________________________________________________________________
"TU I TERAZ" w POLSKIM RADIU RZESZÓW audycja red. Adama Głaczyńskiego.
Zachowania i emocje dzieci w czasie epidemii koronawirusa mogą być bardzo różne. Jak rozmawiać z dziećmi o pandemii? W jaki sposób oswoić zagrożenia i dawać poczucie bezpieczeństwa? M. in. na te pytania odpowiada psycholog mgr Iwona Masłowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Rzeszowie.
14.04.2020 r. w audycji wystąpiła dr Małgorzata Półtorak, pedagog. Podczas rozmowy odniosła się do sytuacji dzieci, które w związku z sytuacją epidemiczną już od 4 tygodni uczą się w zmienionych warunkach. Nauka on-line wiąże się jednak z trudnościami, zarówno dla młodych ludzi jak i rodziców, nauczycieli. Dodatkowo wielu uczniów czekają egzaminy kompetencji, wśród dzieci i rodziców budzi to wiele obaw i pytań. Jak radzić sobie w nietypowych sytuacja szkolnych? W jaki sposób odnaleźć się w realiach szkoły on-line?
26.02.2020 r. w audycji wystapiła dr Małgorzata Półtorak, pedagog podejmując kwestię presji szkolnej – groźnego zjawiska XXI wieku.
"Presja szkolna" to jedno z najgroźniejszych zagrożeń współczesnej szkoły i niebezpieczne zjawisko zaburzające relacje międzyludzkie. Wypalenie i wyczerpanie to nie tylko problem dorosłych. Coraz częściej dotyka ono także dzieci i młodzież. W szkole nauczyciele i uczniowie poddawani są różnorakiej presji, muszą sobie radzić z nadmiarem informacji, egzaminów, zadań, a także oczekiwaniami dorosłych i rywalizacją z rówieśnikami.
O mechanizmach presji szkolnej i wynikających z tego obciążeniach mówi dr Małgorzata Półtorak pedagog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Rzeszowie, a także pedagog szkolny w SP i LO Sióstr Pijarek w Rzeszowie.
01.04.2020 r. w audycji wystąpiła mgr Elżbieta Gruca-Bielenda, psycholog poruszając temat izolacji, ograniczenia więzi społecznych, w trudnym dla większości z nas, czasie epidemii.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 1
35-005 Rzeszów, ul. Batorego 9,
tel./fax (017) 852-81-30.