TRENING UWAGI SŁUCHOWEJ
Metodę kształcenia uwagi słuchowej, zwaną także treningiem słuchowym lub metodą stymulacji audio-psycho-lingwistycznej (SAPL) wynalazł 40 lat temu francuski neurolog, foniatra, otolaryngolog - prof. Alfred Tomatis
Sprzęt wykorzystywany w terapii
W naszej Poradni używamy do terapii wyłącznie sprzętu przetwarzającego dźwięk w sposób ANALOGOWY firmy PROTEAC Besson of Switzerland. Sprzęt ten jest produkowany zgodnie z założeniami prof. A. A. Tomatisa, twórcy metody stymulacji audio-psycho-fonologicznej. Pan Christophe Besson - jedyny obecnie producent analogowych elektronicznych uszu - był uczniem i najblizszym współpracownikiem Tomatisa.
Zastosowanie metody
Podstawowym celem metody Tomatisa jest wspieranie funkcji, dzięki czemu następuje poprawa w zakresie:
Metoda polega na słuchaniu dźwięków poprzez urządzenie nazwane "elektronicznym uchem", które jest idealnym modelem ludzkiego ucha - "ćwiczy" ono ucho w taki sposób, aby mogło pracowć bez zakłóceń. Ćwiczenia te stymulują centralny układ nerwowy, a w szczególności korę mózgową, która stanowi centrum procesów myślenia. Stymulacja ucha odbywa się poprzez dźwięki o określonej, zróznicowanej częstotliwości.
Metoda treningu słuchowego przeznaczona jest dla dzieci / uczniów:
Przebieg terapii
Trening składa się z sesji słuchania oraz pracy z głosem, poprzedzonych testem uwagi i lateralizacji słuchowej, który pozwala dopasować program sesji do indywidualnych potrzeb. Proces kształcenia uwagi słuchowej jest stale monitorowany w trakcie trwania całego treningu. W czasie 2 godzinnych sesji można odpoczywać, bawić się, grać w różnego rodzaju gry edukacyjne, rysować, rozmawiać, a nawet spać, gdyż stymulacja odbywa się zarówno drogą powietrzną, jak i kostną (dzięki specjalnym stymulatorom kostnym znajdującym się w słuchawkach przeznaczonych do terapii).
Schemat terapii
Testy uwagi i lateralizacji słuchowej
I etap - 30 godz. (codzienne sesje 2-godzinne - 15 dni)
Przerwa ok. 4 - 6 tygodni.
Testy kontrolne
II etap - 15 godz. (codzienne sesje 2-godzinne, w tym 30 min. praca z mikrofonem - 8 dni)
Testy kontrolne
Po okresie ok. 4-6 miesięcy można kontynuować kolejne etapy.
Efekty terapii
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 1
35-005 Rzeszów, ul. Batorego 9,
tel./fax (017) 852-81-30.