Terapia Warnkego

 

METODA WARNKEGO

Nazwa metody pochodzi od nazwiska niemieckiego badacza dysleksji Freda Warnkego. Warnke odkrył, że osoby z dysleksją nie potrafią automatycznie rejestrować i przetwarzać bodźców wzrokowych, słuchowych i motorycznych. Zużywają na to zbyt wiele energii i przez to nie mogą skupić się na zadaniach wyższych tj. płynne czytanie, rozumienie czytanego tekstu, czy prawidłowa pisownia. Trening mózgu metodą Warnkego skupia się na przyczynach, a nie na objawach napotykanych trudności. Z metody tej korzystają również osoby z zaburzeniami pamięci, koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz koncentracji uwagi.

 

ISTOTA METODY

Autor metody zauważa konieczność pracy u źródła problemu dysleksji, mianowicie w funkcjonowaniu mózgu. Najnowsze doniesienia naukowe pokazują, że przyczyną dysleksji i problemów w nauce jest obniżona zdolność pewnych obszarów mózgu do przetwarzania informacji wzrokowych, słuchowych i ruchowych oraz komunikacja między półkulami mózgowymi. Terapia metodą Warnkego poprzez odpowiednie ćwiczenia uwrażliwia mózg na przetwarzanie tego rodzaju informacji. Czytanie, pisanie i mówienie to złożone czynności, które mogą przebiegać prawidłowo pod warunkiem, że są w pełni zautomatyzowane. Wszystko, co potrafimy robić automatycznie wydaje się łatwe i to właśnie  automatyzacja czynności sprawia, że popełniamy mniej błędów. Warnke opracował metodę, która polega na ćwiczeniu automatyzacji, diagnozowanych wcześniej funkcji podstawowych w zakresie słyszenia, widzenia i motoryki. W rezultacie u dziecka poprawie ulegają umiejętności czytania, pisania ze słuchu i estetyka pisma.

 

OPIS METODY

Terapia metodą Warnkego składa się z siedmiu kroków. Zadania wykonywane są przy pomocy specjalistycznego urządzenia medycznego. Zadaniem dziecka jest odpowiednio (zgodnie z instrukcją do każdego z zadań) reagować na prezentowane przez urządzenie odpowiednio dobrane bodźce wzrokowe i słuchowe, tym samym ćwicząc mózg dziecka. W miarę poprawnego wykonywania zadań ich trudność stopniowo wzrasta dostosowując się do umiejętności dziecka.

 

EFEKTYWNOŚĆ METODY

Dla uzyskania widocznej poprawy konieczne jest odbycie około trzydziestu godzin treningów. Metoda wspomaga prawidłowy rozwój procesów poznawczych, dostarcza efektywnych sposobów uczenia się. Wyrównując deficyty w zakresie centralnego przetwarzania informacji, daje solidną podstawę do osiągnięcia sukcesów w nauce. Doświadczenie pokazuje, że po treningach metodą Warnkego, dzieci z dysleksją po powrocie ze szkoły są mniej zmęczone, a wykonywanie zadań domowych staje się szybsze i przyjemniejsze. Przez skuteczne usunięcie źródła problemów, osiągnięte wyniki terapii są trwałe.

 

realizacja: ideo

powered by: CMS Edito